E-Fatura ve E-Arşiv Arasında Ne Tür Farklar Vardır?

E-Fatura ve E-Arşiv Arasında Ne Tür Farklar Vardır?

Bu makalede bir süredir müşterilerimiz tarafından çokça yöneltilen bir soruya cevap vereceğiz. E-fatura ve E-arşiv mantık olarak aynı çalışan ama farklı kişilere kesilen faturalardır.

Eğer karşınızda fatura kesmek istediğiniz firma e-fatura sistemine kayıtlı ise ona sadece e-fatura, eğer firma e-fatura sistemine kayıtlı değilse e-arşiv kesmelisiniz. Zaten Hesaplı Ofis kullanırken fatura kestiğiniz firmanın e-fatura kaydı yoksa, size hata mesajı dönecektir. Bu sayede yanlış e-fatura kullanımının önüne geçebileceksiniz. Hem kontörünüzü harcamamış olacaksınız hem de ileri vadede Gelir İdaresi açısından bri usulsüzlük sorunu yaşamayacaksınız. Bu konu birçok entegratörde çözülmediğinden ileri vadede ciddi cezalar ödenmesi gerekebiliyor.

E-arşiv ise yukarıda bahsettiğimiz gibi e-fatura kullanıcısı olmayan firmalar ile diğer müşterilere kesiliyor. Yani eski dönemde kullandığınız fiş gibi düşünebilirsiniz. Kesilen bu e-arşivleri de Hesaplı Ofis sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. E-arşiv kestiğiniz kişilere ilgili dosyayı indirip mail ile gönderebilirsiniz veya çıktı olarak verebilirsiniz.

Hesaplı Ofis
Hesaplı Ofis
Destek